plen

BIEBRZA EXPLORER Artur Wiatr

ul. Jagiellońska 4
19-110 Goniądz
tel.: 604 065 162

e-mail: [email protected]
www.biebrza-explorer.pl

Dlaczego warto wybrać się na Bagna Biebrzańskie?

BAGNA BIEBRZAŃSKIE - dziki zakątek nieznanej Europy

Przyjedź i poznaj Bagna Biebrzańskie - jedno z najbardziej urokliwych miejsc Europy. Tu odnajdziesz jeszcze miejsca, gdzie życie bije dzikim tętnem, w nieujarzmionych przez ludzi zakątkach. Razem z nami przeżyjesz wiele wspaniałych przygód z niepowtarzalną przyrodą, barwną historią i tradycją regionu. Ze względu na wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe, w 1993r. w dolinie Biebrzy powstał największy w Polsce (ok. 60 tys. ha) - Biebrzański Park Narodowy. W 1995r. Park wpisany został również na listę obszarów chronionych międzynarodową konwencją RAMSAR.

Dolina Biebrzy położona jest w północno-wschodniej Polsce, 200 km od Warszawy, 370 km od Gdańska i 530 km od Katowic i jest to wyjątkowe miejsce na aktywny wypoczynek na łonie przyrody. Spotkanie z łosiem na jednym z bagiennych szlaków, obserwowanie ptaków w trakcie spływu meandrami Biebrzy, wiejskie klimaty, które można odkrywać podczas wyprawy rowerowej to tylko nieliczne z atrakcji jakie czekają na Państwa nad Biebrzą.

Z dala od codziennych obowiązków i zgiełku biura, w komfortowych warunkach i w zaciszu biebrzańskiego sioła, można także zorganizować spotkanie integracyjne, szkolenia czy konferencje.

Co jeszcze sprawia, że warto wybrać się nad Biebrzę:

wiosenne rozlewiska

Mokradła, turzycowiska i lasy bagienne, rozciągające się wzdłuż Biebrzy, zajmują powierzchnię blisko 100 tys. ha, co jest unikatem na skalę europejską. Zawiłe meandry i starorzecza tętniącej życiem rzeki wylewają co roku, zamieniając dolinę w królestwo ptactwa wodno-błotnego. Biebrzańskie łąki i pastwiska, podtapiane każdej wiosny, przyozdabiają się żółtymi kaczeńcami, tworzącymi niespotykany krajobraz.

ptasi raj

Wiosna nad Biebrzą jest wielkim widowiskiem ptasich przelotów i godów. Nad rozciągającymi się po horyzont rozlewiskami rozlega się odgłos kluczących po niebie dzikich gęsi, żurawi i innych ptaków. Przyciąga to nad Biebrzę ornitologów z całego świata. W dolinie Biebrzy stwierdzono 276 gatunków ptaków, w tym 180 to gatunki lęgowe. Bagna zamieszkują takie rzadkości jak: dubelt, wodniczka, batalion, dzięcioł białogrzbiety, świstun, rybitwa białoskrzydła, łabędź krzykliwy, bocian czarny, orlik krzykliwy i grubodzioby, puchacz czy bielik. Podpatrywanie ich to wielka i niezapomniana przygoda.

królestwo łosia

Wśród zarośli i moczarów żyje król Bagien Biebrzańskich - łoś. I choć przed kilkudziesięciu laty łoś wyginął na innych terenach, tutaj - w rozległym i niedostępnym dla ludzi rezerwacie Czerwone Bagno - udało mu się przetrwać. Dziś jego populacja w dolinie Biebrzy liczy ok.700 osobników, a spotkanie z nimi to nie lada gratka. Nad Biebrzą łatwo można odnaleźć również ślady bytowania bobra, wydry, jelenia, jenota, borsuka, łasicy, czy największego tu drapieżnika - wilka.

piękne storczyki

Równie interesujący i bogaty jest świat flory. Oprócz cennej roślinności wodnej i bagiennej uwagę przykuwają liczne gatunki objęte ochroną np. lilia złotogłów, rosiczki, wawrzynek wilczełyko, pełnik europejski. Godne zauważenia są również relikty glacjalne jak np. wielosił błękitny, gnidosz królewski, wełnianeczka alpejska czy brzoza niska. Perełką biebrzańskiej flory są licznie występujące tu storczyki m.in. obuwik pospolity, kukułka krwista czy lipiennik Loesella.

jesień – czas godów

Jesienią Bagna Biebrzańskie stają się bardzo malownicze. Turzycowiska, zarośla i brzozowe lasy zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca nabierają wyjątkowych barw. Szczególnym akordem jesieni jest okres godowy dużych ssaków – bukowisko u łosi i rykowisko u jeleni. Wówczas to można usłyszeć dobiegające z bagien stękanie łosi przytłumione niejednokrotnie głębokim rykiem byków jeleni. Zaraz po tym wydarzeniu bagna wyciszają się zapadając w melancholijny nastrój przerywany czasem ostatnim krzykiem wędrujących na zimowiska ptaków.

zimowy bezkres bagien

Bywa tak, że już pod koniec listopada nad Biebrzą zaczyna prószyć pierwszy śnieg – zwiastun długiej i srogiej zimy – próby przetrwania dla wielu zwierząt. Przykryte białym puchem bagna podkreślają swój bezkres i urzekający krajobraz. To doskonała pora czytania pozostawionych przez zwierzęta śladów i bliższego z nimi spotkania – szczególnie z łosiami. Nocą zdarza się usłyszeć wycie wilków, którym wtóruje głośne pohukiwanie puchacza. Zima to także niepowtarzalna okazja na kulig czy wyprawę na nartach biegowych.

miejsca, w których czas się zatrzymał

Nad Biebrzą spotkasz życzliwych ludzi, którzy podobnie jak ich pradziadowie, związani są nierozerwalnie z rzeką, tradycyjnym rolnictwem oraz rękodziełem ludowym - tkactwem, rzeźbiarstwem, wikliniarstwem. Region ten, leżący przez wiele wieków na pograniczu państw, kultur i religii, zawdzięcza swą bogatą tradycję zarówno Polakom, jak i Prusom, Litwinom, Rusinom - oni bowiem zamieszkiwali okolice Bagien Biebrzańskich. Oprócz malowniczych, małych kościółków, przydrożnych kapliczek i krzyży oraz drewnianych zagród zachowały się nad Biebrzą cenne zabytki, jak np. XIX - wieczna, carska Twierdza Osowiec czy Kanał Augustowski.

Warto przemierzyć dziesiątki kilometrów dla odgłosów jakie tu usłyszysz, dla widoków jakie tu zobaczysz i dla ludzi jakich tu spotkasz!

 

 

Bagna Biebrzańskie - daj się wciągnąć!

bagna_biebrzanskie4

bagna_biebrzanskie5

bagna_biebrzanskie2

bagna_biebrzanskie1

bagna_biebrzanskie3

bagna_biebrzanskie6

bagna_biebrzanskie8

bagna_biebrzanskie7